Renk seçin:


Şehit Cenazelerinde marş çalınmasının hükmü nedir?

Şehit Cenazelerinde marş çalınmasının hükmü nedir?

وَلاَ تَقُولُواْ لِمَنْ يُقْتَلُ فِي سَبيلِ اللّهِ أَمْوَاتٌ بَلْ أَحْيَاء وَلَكِن لاَّ تَشْعُرُونَ ﴿١٥٤

Allah yolunda öldürülenlere “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Ancak siz bunu bilemezsiniz. (Bakara Suresi 154. Ayet)

Müslüman  kişi vefat ettiği zaman cenaze namazı kılındıktan sonra onu ebedi alemin kapısı olan kabre kadar taşınması diğer müslümanların üzerine olan en önemli görevlerindendir. Taşımaya katılmayanların cenaze görülünce ayakta olmaları konusunda çeşitli tartışmalar olmuştur. Konu ile ilgili Allah Rasulu sallahu aleyhi vesellem hadisi şerifleri şöyledir.

1: “Bir müslüman ölür, cenaze namazına Allah’a şirk koşmayan kırk kişi katılırsa, Allah bunların onun hakkındaki şefaatini mutlaka kabul eder.” (Müslim Cenaiz 59, 948)

2: Diğer bir hadisi şerifte ise “Bir müslüman ölür ve üzerine müslümanlardan üç saf namaz kılarsa, Allah şefaati mutlaka vacib kılar.”  Hadis ravisi Malik (R.A) “Cenazeye katılanlar az olursa, bu hadis sebebiyle cemaati üç safa taksim ederdi.” (Ebu Davud Cenaiz 43, 3166) 

3: Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi: Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):‘Herkim cenaze namazı kılınıncaya kadar cenazede hazır olursa ona bir kırat, herkimde gömülünceye kadar cenazede hazır bulunursa ona iki kırat vardır’ dedi.

Sahabeler:−iki kırat nedir diye sordular? Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):−‘İki büyük dağ gibi’ diye cevap verdi.”

Müslim 945/52

4: Ümmü Selleme (Radiyallahu Anha) şöyle dedi:Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) Ebu Selleme (Radiyallahu Anh)’ın yanına girdi. Onun gözü açık idi. Gözünü kapattıktan sonra:

−‘Muhakkak ruh kabzedildiği vakit göz onun arkasından takip eder’ buyurdu.

Ev halkından bazı kimseler feryatla ağladılar.Bunun üzerine Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

−‘Kendi nefislerinize hayırdan başka dua etmeyiniz! Çünkü melekler söylediğiniz sözlere Âmin derler’ buyurdu.

Sonra şöyle dua etti:

−‘Ey Allah’ım! Ebu Sellemeye mağfiret et. Onun derecesini hidayete erdirilenler içinde yükselt. Onun arkasından ailesinin baki kalanları arasında ona halef ol. Ey Âlemlerin Rabbi! Bizim ve onun günahlarını affeyle! Kabrinde ona genişlik ver ve orada kendisini nurlandır!’

Müslim 920/7

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ