Renk seçin:


İSLAMOFOBİ İÇEREN OYUNLAR

İSLAMOFOBİ İÇEREN OYUNLAR

İslamofobi içeren oyunlar, İslam’ı aşağılayan, küçük gören ve kötüleyen bir yapıya sahip. Hangi oyunlarda ne gibi İslamofobik içerikler var ve bunların önüne geçmek için biz neler yapabiliriz? İşte sizler için hazırladığımız “İslamofobi içeren oyunlar” dosyası…

İSLAMOFOBİ NEDİR?

İslamofobi kelime olarak ”İslam korkusu” anlamına gelmekte, Müslümanlara ve İslam dinine önyargı ve ayrımcılıktan kaynaklanmaktadır. İslamofobi’nin tarihi Endülüs’ün fethedilmesine kadar inmekte ve Haçlı seferleriyle derinleşmektedir.

İslamofobi’nin tarihine şöyle bir göz atarsak 1980’li yılların sonları dikkatimizi çekmektedir. 1991’de Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Avrupa’nın düşmanları konumundaki Marksizm ve Komünizm düşman çerçevesinden çıkmıştır.

Bunun üzerine Avrupa’da yaşayan bireyler için yeni bir düşmana yani bir ”öteki” ne ihtiyaç duyulmuştur. Avrupalı siyasetçiler ve medya ise bu potansiyel düşmanı kısa sürede bulmuştur. Bu yeni düşman “İslam Ülkeleri”dir.

İSLAMOFOBİ 11 EYLÜL SONRASINDA POPÜLER HALE GELDİ

Yıllara göre İslamofobi yoğunlaşmış veya durağanlaşmış, son 10 yılda ise daha popüler hale geldi. İslamofobi’nin son 10 yılda popülaritesinin artmasında Samuel Huntington’un “Medeniyetler Çatışması” adlı makalesinin payı ise büyüktür.

Batının İslamofobi algısında kuşkusuz ki 1993 yılında Dünya Ticaret Merkezi’ne bombalı saldırı düzenleyen, 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren El Kaide terör örgütünün payı büyüktür. El Kaide, Cihad anlayışı için yaptığını savunduğu binlerce masum sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırıları ile insanların aklındaki “İslam’ın barış ve hoşgörü dini olduğu kanısını” akıllardan silmiştir.

11 Eylül 2001’de New York’taki İkiz Kulelere yapılan saldırılar ise bir süreliğine uykuda olan İslamofobi’yi uyandırmakla kalmamış, Avrupa için dönüm noktası sayılabilecek bu saldırılar İslam dininin terör, şiddet, köktendincilik ile anılmasına neden olmuştur. Bu da İslam’ın hoşgörü ve kardeşlik imajını zedelemiştir.

Yapılan araştırmalar İslamofobi’nin Avrupa’da bir trend haline geldiğini gözler önüne sermektedir. Geçtiğimiz dönemlerde yaşadığımız olaylar ise Batı’daki bu İslam korkusunu yine Batı’nın tetiklediğini göstermektedir.

İslam dinine hakaret eden karikatürler, peşinden “Müslümanların Masumiyeti” filmi, Avrupa’da yaşayan gayrimüslimler arasındaki huzur bozan nitelikteki olaylar ve kışkırtıcı eylemler İslamofobi’yi tırmanışa geçirmiştir. Son birkaç yılda ölüm ve yaralanmaların yaşadığı birçok İslamofobik olay olmuştur.

AVRUPA’DA İSLAM KARŞITLIĞI VEYA İSLAMOFOBİ

Avrupa Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığını İzleme Merkezi’nin (EUMC) “Avrupa Birliği’nde Müslümanlar: Ayrımcılık ve İslamofobi” üzerine Avrupa Birliği’ne üye devletlerde yaşayan Müslümanların durumu hakkındaki raporu gerçekleri gün yüzüne çıkarmaktadır.

Raporda Avrupa’da yaşayan Müslümanların çalışma, eğitim, barınma alanlarında ayrımcılıkla karşılaştıkları belirtilmektedir. Raporda üye devletlerde İslamofobik olayların Müslümanlara karşı sözlü tehdit ve fiziksel saldırılara vardığı görülmektedir. Ayrıca rapor üye devletlerde ayrımcılık ve ırkçılıkla mücadeleye yönelik eylemler konusunda da öneriler getirmektedir.

Bunlardan bazıları; İslamofobi ve ırkçılık olaylarının kaydedilmesi ve denetlenmesi, üye devletlerde sosyal bütünleşme ve katılım politikalarının uygulanması, istihdam tedbirlerini teşvik, ırkçı olmayan bir toplum için siyasi partilerin harekete geçirilmesi, Avrupalı Müslümanların kamu hayatına daha etkin katılımının sağlaması ve medya ile ilgili çeşitli tedbirlerdi.

İSLAM DÜŞMANLIĞI YAPAN OYUNLAR VEYA OYUNLARDA İSLAMOFOBİ

Günümüzde çocukların ve gençlerin oynadığı onlarca oyun bulunuyor. Çoğu eğlendirme amacı taşıyan bu oyunlarda Müslümanlara saldırı, hakaret, aşağılama içeren özellikler bulunduğunu görebiliyoruz.

İşte açık açık oyunlarda İslam düşmanlığı yapan ve İslamofobiyi besleyen oyunlar:

GETREADY MİNARETT ATTACK 

İsviçre’de geliştirildi. Ülkedeki minare refarandumu öncesinde piyasaya çıktı. Aşırı sağcı politikacılar tarafından piyasaya sürüldü.Minareleri bombalayarak patlatma üzerine kuruludur. Minare üzerinde sakallı ve fesli müezzinler tasvir edilmiştir.

İsviçre’de minarelerin yasaklanması için 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi minare karşıtları bir de internette “Minareye saldırı” oyunu başlatması tepkilere yol açtı.

Oyunu başlatan aşırı sağcı politikacı “Ama müezzine ateş edilmiyor” diye kendini savundu. İsviçre’de minare inşaatlarının yasaklanması konusunda 29 Kasım’da yapılacak referandum öncesi kampanyalarını sürdüren minare karşıtları, internete koydukları “Minareye saldırı” oyunuyla büyük tepki çektiler.

“Minarett Attack” adlı oyunda amaç minarelerin yükselmesini ve müezzinin ezan okumasını engellemek. Bunun için müezzinin üzerine gidilip düğmeye basılıyor.

İsviçre halkını minare yapımına karşı harekete geçirmeyi hedefleyen oyununun mimarı ise, başında aşırı sağcı İsviçre Halk Partili (SVP) Walter Wobmann’ın bulunduğu inisiyatif. Wobmann gelen eleştirileri değerlendirirken “Oyunda müezzine ateş edilmiyor, sadece bir “Stop” işareti çıkıyor” dedi.

image-2
Ürkütücü kampanya Oyunun sonunda “İsviçre minarelerle doldu. Bunun olmaması için 29 Kasım’daki referanduma katılın ve minare yasağına “evet” oyu verin” çağrısı yapılıyor. İsviçre geçtiğimiz haftalarda yine SVP partisinin başlattığı minare karşıtı afiş kampanyası ile gündeme gelmişti. Afişlerin birinde, tesüttürlü bir kadın füzeleri çağrıştıracak şekilde çizilmiş minarelerle bezenmiş İsviçre bayrağının önünde resmediliyor. Afişlerle ilgili bir açıklama yapan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu “Ürkütücü bir kampanya” yorumunda bulunmuştu.

Karşı oy verin İsviçre’de yapılan son kamuoyu yoklamalarına göre halkın yüzde 51’i minare yapımına karşı değil ve referandumda “Hayır” oyu verecek. Verilen bilgiye göre halkın sadece yüzde 35’i minare yapımına karşı. Ülkedeki dini cemaatler, aşırı sağcıların isteğinin aksine yasağa karşı oy vermeye çağırdılar.

İsviçre İslam Federasyonu Çatı Birliği Başkanı Hisham Maizar “İnsanları aşağılayan iğrenç bir oyun” derken Irkçılığa Karşı Birlik (EKR) Başkanı Georg Kreis “Savcılık ve mahkemeler bu gelişmelere son vermeli” çağrısında bulundu. Ancak gelen tepkilere rağmen dün oyun hala internette oynanabiliyordu. (Hürriyet Avrupa)

image-1

İsviçre’de İslam karşıtlığı bilgisayar oyunlarına da yansıdı. Oyunda yerden mantar gibi biten minareler ve ezan okuyan müezzinler vuruluyor… Oyunda puan almak için, yerden mantar gibi biten devasa minarelerin şerefelerinde beliren müezzinleri vurmak gerekiyor. Aksi takdirde sürekli ezan okuyorlar.

Oyun, aşırı sağcı kesimi memnun etmiş görünüyor. İnternet forumlarında, “10 bin puan aldım. Şahane! Hayallerim nihayet gerçek oluyor. Mükemmel bir oyun! Bizim kronik alıngan Müslümanlarımız da mükemmel bulur mu acaba?” yorumları dikkat çekiyor. Oyunu deneyenlerin bazıları ise tedirgin: “Daha ne kadar aptal olmak gerekiyor ki; bu oyunla bizi eleştirenlerin eline koz veriyoruz. Bu, hareketimizin işine gelmez.” 29 Kasım’da yapılacak ‘minare referandumu’ için hazırlıklarını yoğunlaştıran Minare Karşıtı İnisiyatifi, İsviçre’yi ikiye bölen ırkçı afişlerden sonra bir adım daha atarak internet sayfası üzerinden saldırılarını sürdürüyor. Ülkede minare yasağı konulması için bu çalışmaya imza atan hareket, bir internet sitesine yerleştirdiği oyunla minareyi hedef gösteriyor.

Oyunun başlangıcında huzurlu bir coğrafya göze çarpıyor. Karlı yüksek dağlardan birinin üzerinde İsviçre bayrağı dalgalanıyor. Dağların hemen önünde kiliseleriyle sakin bir İsviçre şehri. Ancak ‘başlat’ komutunu verir vermez yerden şehri işgal edecek biçimde minareler yükseliyor. Bundan sonrası oyunu oynayana kalıyor. Ne kadar minare ya da müezzin vurursa o kadar puan alıyor. Vurulamayan müezzinler, oyunu kaybetmiş olmanın bir getirisi olarak durmadan ezan okuyorlar.

Oyunun arkasında ise afiş faaliyetlerinde olduğu gibi İsviçre Parlamentosu’nda en çok milletvekili bulunduran aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) görülüyor. İnisiyatif Komitesi Başkanı Walter Wobmann, aynı zamanda İsviçre Milli Meclisi’nde bir milletvekili.

SVP’nin bir önceki afiş propagandası ise eleştirilere rağmen Zürih ve Luzern şehirlerinin sokaklarında boy gösteriyor. Söz konusu afişlerde ön planda peçeli bir kadının resmedildiği afişlerin arka planında füze şeklindeki minarelerin, zemini oluşturan İsviçre bayrağını yırtarak yükseldikleri görülüyor.

Zürih şehri, afişleri İslam’ı olumsuz, tehdit edici ve tehlikeli göstermesi sebebiyle gerçeğe uygun görmese de, ‘düşünce özgürlüğü’ kapsamında kabul ettiğini açıklarken, Winterthur, Luzern, Cenevre ve St.Gallen de bu yönde hareket etti. Freiburg, Basel, Lozan ve Yverdon’da ise söz konusu afişlerin kamu alanında asılması yasaklandı.

DAVİL MAY CRY 3 DANTE’S AWAKENİNG

2005 yılında ABD’de Capcom, Ubisoft firması tarafından yapılan oyun 3. şahıs keskin nişancı ve aksiyon oyunudur. PlayStation 3, PlayStation 2, Microsoft Windows, Mac OS’da oynanıyor.

Resmi olarak 1.5 milyon sattı. Şirket 2014’te total olarak 940 milyon dolar gelir elde etti.

image-3-2image-1-6

PACMAN

Hangi ülke ve firma tarafından ne zaman üretildiği tam olarak bilinmeyen oyun online platformlarda oynanıyor.

Pac-Man ilk olarak Namco tarafından yapılmış bir oyundur. 1980 yılında çıkmış ve kısa sürede popüler bir oyun olmuştur. Pac-Man’de oyuncu, bir labirent içerisinde hareket ederek sarı diskleri bitirmeye çalışır.

Dünyaca ünlü pacman oyununun müslüman çarşaflı kadınları toplayarak ilerleme oyunu. Oyun da müslüman kadınlar saldırılması gereken bakireler olarak tasvir edilmiş.

image-2-6image-1-7

SAM SEIOUS

2001 yılında ABD’de çıkan oyun, Gotham Games (Xbox, Gold), Global Star Software (Palm OS), Devolver Digital tarafından üretildi.

Microsoft Windows, Xbox, Xbox 360, Palm OS platformlarında oynanan oyun dünyayı kurtarmak için öldürüp yokeden bir askeri konu alıyor.

Hz. Ali’nin kabrine saldırı içeren vahşi bir oyundur. Oyunda Hz. Ali’nin kabri, üzerinde bulunan işleme ve yazıtlara kadar bire bir tasarlanmış.

image-2-7image-1-9

HITMAN

2000 yılında ABD’de çıkan oyun, Eidos Interactive ve Square Enix firmaları tarafından üretildi. Oyun Playstation, Xbox 360, Nintendo Wii, Microsoft Windows, Mac OS X, Android, IOS platformlarında oynanıyor.

Oyun tarzı seri katil ve suç örgütü oyunudur. Üçüncü şahıs oyunudur. DNA’sı ile oynanmış bir asker oyun senaryosuna göre düşmanları öldürmeye ve görevleri yerine getirmeye uğraşır. Türkiye’de de yılın en iyi oyunları arasında yer alır. Dünyada en çok satan oyun serilerinin başındadır. Geçen sene şirket toplamda 155 milyon dolar elde etti.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ