Renk seçin:


Hangi durumlarda Ramazan Ayında oruç tutulmayabilir?

Hangi durumlarda Ramazan Ayında oruç  tutulmayabilir?
Dini mübin , insanları güçleri nispetinde sorumlu tutmuştur. İnsanın gücünü aşan ve insanı sıkıntıya sokacak durumlarda “kolaylaştırınız zorlaştırmayınız” düsturunca yeni hükümler getirmiştir. Şu mazeretlere Sahip kişiler Ramazan ayında oruç tutmakla yükümlü omayıp daha sonra kaza veya fidye vermelerine ruhsat verilmiştir. Ramazan ayında oruç tutmamaya ruhsat verilen mazaretleri şöyle sıralayabiliriz;
1) Yolculuk (Seferilik):
Ramazan ayında oruç tutumamak için ruhsat sayılmıştır.Yolculuk süresince tutulmayan oruçlar daha sonra kaza edilebilir.Kur’an-ı Kerimde şöyle buyrulmuştur:Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı.Oruç, sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta, ya da yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Oruca gücü yetmeyenler ise bir yoksul doyumu fidye verir. Bununla birlikte, gönülden kim bir iyilik yaparsa (mesela fidyeyi fazla verirse) o kendisi için daha hayırlıdır. Eğer bilirseniz oruç tutmanız sizin için daha hayırlıdır.(Bakara 183-184)
Hastalık:
Oruç tuttunda hastalanmasının artmasından ya da uzamasından korkulan kimse ile hastalığı nedeniyle oruç tutmakta zorlanan kişilerin Ramazan ayında oruç tutmayıp, iyileştikten sonra tutamadıkları oruçlarını kaza etmeleri gerekir.Yukarıda ziktettiğimiz ayet bu konuya işaret etmektedir.Uzman bir doktor tarafından oruç tuttuğu zaman hasta olacağı bildirilen kişi de hasta hükmünde sayılır.

Hamilelik ve çocuk emzirme:

Oruç tutmaları halinde  kendilerine veya evlatlarına  zarar vermesi hâlinde, hamile kadinlar  oruçlarını tutmayabilirler. Emzikli kadınlar da, sütlerinin kesilmesi ve çocuklarının zarar görebileceği durumlarda oruç tutmayabilirler.Peygamber efendimiz sallahu aleyhi vesellem buna müsaade etmiitir (Nesâî, “Sıyam”, 50-51).
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ